AKTUALNOŚCI

Światowy Dzień Wcześniaka

 

 

 

 

23722353 1449130545207633 8601306443354478314 n "Chcemy choć trochę zbliżyć się do pozostałych krajów UE". 
"Potrzebna szersza ochrona wcześniaków"

Rozszerzenie profilaktyki zakażeń wirusem RS na wcześniaki urodzone między 28. a 32. tygodniem ciąży może zapobiegać zgonom maluchów, ich hospitalizacjom oraz długotrwałym powikłaniom zdrowotnym, np. astmie przekonują specjaliści neonatologii i pediatrii o czym można przeczytać w artykule na stronie Dziennik.pl 

 

Obchodzimy światowy dzień wcześniaka !!!!

Zespół Neonatologiczny z "Żelaznej" serdecznie pozdrawia wszystkie WCZEŚNIAKI !!!

23519255_1611170498962370_998598564985536008_n.jpg

 

17 listopada przypada #swiatowydzienwczesniaka - u nas w Klinice obchodzimy go każdego dnia, walcząc o zdrowie i życie naszych najmniejszych pacjentów. Dziś Panie Doktor z Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka kierowanego przez dr hab. n. med. Bożenę Kociszewską-Najman przygotowały małą niespodziankę dla rodziców odwiedzających swoje maluchy. Mamy nadzieję, że dziś za drzwiami oddziału usłyszą same dobre wiadomości!

 

23658499_1275183195960337_5629122496416220388_n.jpg

Budynek Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej w tym dniu został podświetlony na fioletowo, jak wiele charakterystycznych budynków użyteczności publicznej w kilkudziesięciu krajach świata, w tym również w Polsce. Smboliczne w tym dniu są sznurki ze skarpetkami dla noworodków. Co dziesiąta skarpetka jest bardzo mała, ponieważ co dziesiąty noworodek na świecie rodzi się przed czasem.

 www sdw 2017 13

Przygotowano także wystawę  "Wcześniaki Niejedynaki", która opowiada o rodzinach, w których jedno z rodzeństwa jest wcześniakiem, a drugie, młodsze, jest dzieckiem urodzonym o czasie. Wystawę przygotowała Koalicja dla Wcześniaka, której szpital jest członkiem.

www sdw 2017 2

OŚWIADCZENIE ws. akcji protestacyjnej Porozumienia Rezydentów OZZL

OŚWIADCZENIE

ws. akcji protestacyjnej Porozumienia Rezydentów OZZL

Członkowie Zarządu Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego pragną wyrazić pełne poparcie dla postulatów oraz formy protestu Porozumienia Rezydentów prowadzonego od 2. października 2017 roku na terenie całego kraju.

Pragniemy zwrócić uwagę iż głównymi postulatami Porozumienia Rezydentów OZZL jest zwiększenie nakładów publicznych na ochronę zdrowia do poziomu nie niższego niż 6,8% PKB w przeciągu najbliższych trzech lat, likwidacja wydłużających się kolejek w dostępie do świadczeń medycznych oraz podjęcie działań mających na celu poprawę sytuacji personelu medycznego. Postulaty protestu są tożsame z głoszonymi od lat przez nas w obawie o zdrowie naszych najmniejszych pacjentów i dostępność opieki, zwłaszcza poszpitalnej, tak istotnej w umożliwieniu im jak najlepszego rozwoju. Jako kierownicy klinik i samodzielni pracownicy naukowi odpowiedzialni za szkolenie lekarzy rezydentów specjalizujących się w dziedzinie neonatologii zauważamy też potrzebę poprawy warunków ich szkolenia.

Jednocześnie apelujemy do rządzących o wsłuchanie się w potrzeby pacjentów, przekazywane przez młodych, pełnych ideałów ludzi oraz o podjęcie konstruktywnych rozmów, ponad podziałami Ubolewamy nad postawami wypaczającymi postulaty protestu.

 

 

 

Z poważaniem,

W imieniu członków Zarządu PTN

Prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka

Profesor zwyczajny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka WUM

Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Neonatologii

Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego

V Mazowieckie Dni Neonatologii

V Mazowieckie Dni Neonatologii - spotkanie dla ordynatorów oddziałów neonatologicznych województwa mazowieckiego.
Data: 9-10.XI.2017.
Miejsce: Hotel Pan Tadeusz, Serock, 
Wymagana wcześniejsza rejestracja - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Więcej informacji wkrótce na www.provena.com.pl

KURS RESUSCYTACJI NLS (Newborn Life Support)

Klinika Neonatologii UMP w Poznaniu zaprasza do wzięcia udziału w KURSIE NLS (Newborn Life Support Course) certyfikowanym przez ERC (European Resuscitation Council).
Data: 21/22 października 2017r.
Miejsce: Klinika Neonatologii UMP, ul. Polna 33, Poznań
Koszt: 700zł brutto od osoby

Liczba miejsc ograniczona.

Cele kursu
· Wprowadzenie i ujednolicenie zasad postępowania w trakcie resuscytacji noworodka bezpośrednio po urodzeniu w oparciu o wytyczne ERC 2010. Kurs szczególnie koncentruje się na umiejętnościach kontroli temperatury, praktycznego zaopatrzenia drożności dróg oddechowych a także wykonywaniu wentylacji wspomaganej.

Adresaci kursu:
Kurs jest adresowany do wszystkich pracowników ochrony zdrowia, którzy mogą brać udział w resuscytacji noworodka. A w szczególności lekarze neonatolodzy, anestezjolodzy, pediatrzy, zespoły pomocy doraźnej (szczególnie karetki N), położne, pielęgniarki oddziałów noworodkowych i położniczych.

Program:
Przed kursem (2 tygodnie) uczestnicy otrzymują podręczniki z zaleceniem dokładnego zapoznania się z ich treścią. Wypełniają pre-test (50 pytań, test wyboru) mający na celu ocenę poziomu wiedzy kandydatów. Wynik pre-testu nie wpływa na ocenę końcową uczestnika kursu.
Kurs trwa jeden dzień. W programie kursu: wykłady, pokazy, ćwiczenia, scenariusze symulowane na manekinach, dyskusje.

Ocena:
Ocena odbywa się na podstawie zaliczenia testu końcowego obejmującego materiał kursu, oceny umiejętności praktycznego postępowania w danej sytuacji objętej scenariuszem egzaminacyjnym oraz ciągłej oceny uczestnika w trakcie ćwiczeń praktycznych.

NEWSLETTER

FORMULARZ KONTAKTOWY


Powered by JS Network Solutions